ČLÁNKY MASÁŽE KONTAKT OBCHODNÍ PODMÍNKY

Éterické oleje – způsoby použití

AROMATERAPIE

ZPŮSOBY POUŽITÍ ÉTERICKÝCH OLEJŮ,
TY NEJBĚŽNĚJŠÍ, JAKÉ ZVLÁDNETE I U VÁS DOMA
(sepsala pro vás Kateřina Polívková – studentka aromaterapie a majitelka Obchodu pro Radost)

Všechny hlavní způsoby – inhalace, odpařování, masáže, péče o pleť a koupele – zajišťují více či méně proniknutí účinných látek jak čichovými receptory, tak i pokožkou. Ať zvolíte jakoukoli metodu, působení na organismus je na rovině psychické i fyzické. Při domácím používání éterických olejů si VŽDY pečlivě prostudujte účinky používaných druhů olejů, doporučené dávkování pro daný účel a případné kontraindikace (těhotenství, děti, vysoký tlak apod.). 

V případě těhotenství, vážnějších zdravotních problémů, chronických onemocnění, užívání léků apod. se poraďte s odborným aromaterapeutem či ošetřujícím lékařem. Používání éterických olejů u dětí a těhotných vyžaduje vyšší ředění, určité éterické oleje se používat nedoporučuje. Vybrané esence např. citrusové jsou fotosenzitivní.

Před nanesením na pokožku éterické oleje vždy zřeďte s rostlinným olejem, u citlivějších osob doporučujeme před aplikací provést test snášenlivosti tak, že hotovou směs nanesete na cca 15 minut na jemnou kůži předloktí.

INHALACE A ODPAŘOVÁNÍ
Silice neboli éterické oleje jsou prchavé látky, pokud jsou ponechány volně, dochází k jejich rozptylu do okolního prostoru. Po vdechnutí se molekuly dostávají čichovým nervem do mozku, odkud bioaktivní látky ovlivňují nervový systém. 
Může nastat zvýšení či snížení krevního tlaku, pocit tepla, chladu, osvěžení, uklidnění, povzbuzení, zmizí bolesti hlavy a další. Příjemné přírodní vůně v ovzduší ovlivní také kvalitu atmosféry či pomohou vytvoření požadované nálady doma i na pracovišti.
Éterické oleje pro inhalování volíme podle vyhovujícího aroma a žádoucího terapeutického účinku.
Inhalace parní 
Výborná na potíže dýchacích cest (zánět vedlejších nosních dutin, ucpaný nos, nachlazení a chřipka), ale není vhodná pro astmatiky.
Nakapejte 4 – 5 kapek léčivé směsi éterických olejů do nádoby (cca 600 – 750 ml) s tak horkou vodou, aby se tvořila pára. Přikryjte si hlavu ručníkem a zhluboka vdechujte několik minut, dokud se tvoří pára.
Inhalace z kapesníku
Je vždy po ruce a dostupná. Nakapejte 1 – 2 kapky éterického oleje nebo směsi na kapesník či ubrousek a vdechujte. Tento způsob je velmi užitečný na nachlazení nebo bolesti hlavy, případně když si chcete rychle např. v práci vyčistit hlavu. Kapesník s vůní můžete umístit i vedle polštáře pro lepší usínání a spánek.
Odpařování z aromalampy nebo odpařovače
Jejich použití je jednoduché. Pokud se týká aromalampy, její podstatnou součástí je miska, kterou plníme po okraj vodou. Optimální objem misky je cca 100 ml a její vzdálenost ode dna aromalampy by měla být nejméně 7 cm tak, aby nedocházelo k příliš rychlému vypaření vody. Pod miskou zapalujeme svíčku, ta je zdrojem tepla pro ohřátí misky s vodou a urychluje odpařování rostlinné silice. Alternativou je postavit misku s vodou do blízkosti hřejícího radiátoru.
Dávkování: 3 – 8 kapek éterického oleje dle velikosti misky.
Pokojové spreje – osvěžovače vzduchu
Potřebujete nádobu s rozprašovačem, do té nalijete 7 polévkových lžic vody a dobře promícháte s cca 10 kapkami éterického oleje, jako konzervační prostředek můžete použít 1 lžíci vodky nebo čistého etanolu, ale není to nutné. Před použitím opravdu dobře protřepat.
Difuzéry – prostorové rozprašovače
Jedná se terapeuticky nejúčinnější způsob rozptýlení éterických olejů do vzduchu. Provádí se totiž za studena, takže se nemění chemické složení, díky tomu má esence ten nejlepší účinek. Difuzéry jsou však poměrně drahé, i když v současné době jsou již na trhu např. menší varianty pro použití v autě za přijatelnou cenu. Dávkování éterických olejů uvádí vždy výrobce v přiloženém letáku. I my máme několik difuzérů v nabídce, tady se můžete PODÍVAT. 
Sauna
Nakapejte 2 kapky oblíbeného éterického oleje na každých 330 ml vody a chrstněte ji na žhavé uhlíky, aby se odpařila.
Topení v krbu
Zhruba hodinu před zapálením ohně postříkejte éterickými oleji polena, při spalování se budou vůně ze dřeva vypařovat do vzduchu. Doporučujeme např. cedr, borovici, cypřiš nebo jalovec.

MASÁŽE, PÉČE O TĚLO A PLEŤ
Masážní, tělové i obličejové regenerační oleje jsou těmi nejjednoduššími aromaterapeutickými prostředky pro vnější použití a jednoduše si je můžete připravit sami. Dají se používat denně, skvěle vyživují pleť, hodí se nejen pro aromaterapeutickou masáž, ale i pro ostatní druhy masáží a samozřejmě ke každodenní běžné péči o tělo. Vhodná je také lokální aplikace při různých bolestivých stavech svalů a kloubů či při kožních onemocněních.
Složení oleje můžete přizpůsobit vašim pocitům a požadovaným účinkům, jaké má olej mít. Pokud jsou použity vhodné „nosiče“, pak účinné látky pronikají všemi vrstvami kůže a dostávají se až do krevního oběhu. Optimálními nosiči jsou kvalitní za studena lisované rostlinné oleje, které díky stavbě molekul snadno pronikají mezibuněčnými prostorami.
Příprava takového oleje je prostá, důležité je dodržet bezpečné dávkování a vhodné složení olejů dle požadovaných účinků. Množství éterických olejů se pohybuje obvykle v rozmezí 1 – 3%. U osob s citlivou pokožkou či sklonem k alergickým reakcím doporučujeme před vlastní aplikací provést test snášenlivosti – nanést a rozetřít malé množství hotového oleje na jemnou kůži předloktí a cca 15 minut počkat.
Tělový olej
Do základního rostlinného oleje nebo jejich směsi přidáme určitý poměr rostlinných silic. Mezi běžně užívané rostlinné oleje patří olej slunečnicový, olivový, mandlový, meruňkový, sezamový, konopný, ořechový, olej z pecek vinných hroznů či jojobový vosk. Tyto oleje používáme jednotlivě nebo ve směsi, libovolnou kombinací dvou až tří dle požadovaného účelu. Můžete také použít jako základ neutrální masážní tělový olej od Nobilis Tilia ZDE. Na masážní olej doporučujeme max. 3% ředění, což znamená do 50ml (resp. 48,5ml) 45 kapek éterického oleje.
Obličejový olej
Výborným regeneračním olejem určeným k běžnému dennímu ošetření obličeje je základní olej složený z jednoho dílu jojobového vosku a jednoho dílu doplňujícího oleje, tak, aby výsledná směs odpovídala potřebám vaší pleti. Pro pleť spíše mastnější je skvělý olej z vinných hroznů, pro pleti sušší či zralejší pak např. arganový, makadamiový nebo šípkový. Tento rostlinný olejový základ můžete doplnit éterickým olejem z levandule, růže, neroli, jasmínu, santalu, ale i mrkve. Opět nabízíme variantu hotového neutrálního základu od Nobilis Tilia. Obličejový oleje by měl mít max. ředění 1% v nosném oleji – do 10ml 3 kapky éterického oleje.
Ředění
Lahvičky se silicemi jsou většinou opatřeny kapátkem. Zapamatujeme si, že 30 kapek odpovídá objemovému množství 1 ml. Při přípravě 100 ml základního masážního oleje odpovídá 1% koncentrace přidání 30 kapek, 2% koncentrace 60 kapkám a 3% koncentrace 90 kapkám silice. Díky této jednoduché pomůcce si sami můžete odvodit, kolik éterických olejů použít v případě jiných objemů olejového základu.

KOUPELE
Pokud si dopřejete čas na aromatickou teplou lázeň, máte šanci si maximálně odpočinout a zrelaxovat unavenou či zahlcenou mysl. Příjemná uvolňující koupel tohoto druhu je obzvláště vhodná pro lidi nervózní a napjaté, ale také pro unavené a bolavé svaly. Při problémech s nespavostí skvěle zafunguje teplá vana s vůní levandule či pomeranče, pro „náročné“ pak doporučujeme exkluzivní éterické oleje ze santalu či růže. Éterické oleje nejsou rozpustné ve vodě, k ředění se používá mléko, med apod. My doporučujeme jako další možnost neutrální hydrofilní koupelový olej od Nobilis Tilia.
Vonná koupel – lázeň
Vanu naplňte vodou teplou tak, abyste v ní udrželi ruku. Do polévkové lžíce mandlového oleje nebo mléka nakapejte 5 až 10 kapek éterických olejů, řádně promíchejte s vodou. A relaxujte 15 -30 minut, déle se „louhovat“ nedoporučujeme.
Sprchování
Tip při sprchování, nechte chvilku téct ze sprchy horkou vodu, aby se místnost naplnila párou. Poté umístěte poblíž talířek se 7 kapkami éterického oleje, díky páře budou vůně všude kolem vás a vy jen vdechujte a myslete na to, že i vaše pokožka dýchá. Také si můžete vyrobit vlastní sprchový olej, stačí přidat váš oblíbený éterický olej do neutrálního hydrofilního oleje od Nobilis Tilia.
Koupel nohou
Unavené nohy můžete jednoduše osvěžit koupelí v nádobě s horkou vodou (opět tak, abyste v ní udrželi ruku), přidejte do 5 kapek éterických olejů a nechte nohy odpočívat cca 10 minut.
Vonná koupelová sůl
Doporučujeme si připravit sůl vždy čerstvou, použijte kvalitní sůl – himalájskou či mořskou, skvělá je i naše magnesiová sůl, event. je můžete dle libosti míchat. Naše doporučení je na množství soli cca 1 dcl přidat éterických olejů dle použití (celá vana do 10 kapek nebo koupel nohou do 5 kapek). Dobře promíchat, nechat chvilku odležet a nasypat do vody. Na trhu je také oblíbená sůl z Mrtvého moře. Pro zklidnění pokožky můžete do směsi přidat trošku jedlé sody.
Vířivka
I do vířivky můžete přidat éterické oleje v množství 5 – 10 kapek na koupel.

MASTI A OBKLADY
Masti jako obklady jsou výborným způsobem aplikace éterických olejů na určitá místa. Teplé obklady jsou zvláště účinné při chronických bolestech v zádech, menstruačních či revmatických bolestech. Studené obklady jsou vhodné na problémy akutní povahy včetně bolestí hlavy, výronů, podvrknutí nebo podlitin.
Aromatické masti
Připravují se přidáním éterických olejů a rostlinných olejů nebo macerátů (např. měsíčkový, třezalkový), případně vitamínů, do krémového nebo gelového neutrálního základu. V doporučeném poměru 0,5% (citlivá nebo zapálená pokožka) až 2% (podlitiny, podvrknutí, bolest kloubů, na hruď a záda v případě onemocnění dýchacích cest). Nabízíme pro tuto příležitost neutrální krém od Nobilis Tilia.
Obklady
Naplňte misku vodou (horkou nebo studenou), přidejte 3 – 5 kapek éterického oleje. Do misky vložte složený kus bavlněné látky, vymačkejte jej a přiložte na postiženou oblast po dobu 5 minut. Opakujte dvakrát až čtyřikrát.

OSOBNÍ OLEJOVÉ PARFÉMY A ČICHACÍ SOLI
Méně obvyklé způsoby použití éterických olejů v praxi jsou osobní olejové parfémy a čichací soli. Tradičně se ty nejkvalitnější parfémy vyrábí z čistých a drahých přírodních éterických olejů (např. indické attary). Můžete si takový parfém vyrobit jednoduše sami z vašeho oblíbeného éterického oleje, hotový koncentrovaný olej nanášejte na body za ušima, v podkolení, na zápěstí, pod klíční kostí a spáncích. Čichací sůl je pak možnost, jak mít oblíbenou uklidňující či povzbuzující vůní stále u sebe a kdykoli si přičichnout bez potřeby nanášení oleje.
Olejový parfém
Silně koncentrovaná směs (25% ředění) pro osobní použití. Do menší lahvičky např. 10ml dejte nosný rostlinný olej např. jojobový nebo mandlový (3/4 obsahu tj. 7,5ml) a dokapejte oblíbeným éterickým oleje (objem éterického oleje cca 75 kapek). Nepoužívejte dráždivé oleje jako hřebíček či skořice, hotovou směs raději vyzkoušejte, pokud by vás iritovala, více ji nařeďte.
Čichací sůl
Do menší lahvičky např. 10ml nasypte kvalitní sůl (doporučujeme himalájskou mletou) a do soli nakapejte éterické oleje dle požadovaného účinku. Dle našich zkušeností je optimální množství cca 30 kapek, když sůl „vyvoní“ zase můžete přidat. A jen technická poznámka – při čichání je příjemnější lahvičku otevřít a chvilku nechat, přičichnout jen k ní, nestrkat do ní nos přímo, vůně vás tak totiž může doslova „praštit přes nos“.


RADOSTA - obchod pro radost                     Charkovská 333/5, 101 00 Praha 10 - Vršovice, telefon: +420 731 105 495, eMail: info@darkyrucnivyroby.cz
WebDesign grafické studio PEOPLEART : pronájem e-shopů - tvorba internetových obchodů na pronájem


Originální dárky ruční výroby nebo přírodní kosmetika potěší ženy, muže nebo děti

V Obchodě pro radost naleznete originální dárky pro vaše nejbližší, jako jsou Originální nástěnné hodiny, duchovní předměty, krasohledy turecké kalhoty - kalhoty orient, nebo etnické hudební nástroje - etno hudební nástroje Katerorie přírodní kosmetika nabízí éterické oleje, přírodní deodoranty, konopná kosmetika - kosmetika z konopí a konopné semínko, přírodní kosmetika přírodní potravinové doplňky, přírodní doplňky stravy, zdravé doplňky, zdravé potraviny, potraviny bez lepku, potraviny bez cukru, superfood, superfoods, super potraviny nebo sladkosti pro diabetiky, potraviny pro diabetiky.

Originální dárky ruční výroby a kvalitní přírodní kosmetika v našem eshopu i kamenném obchodě

ZPĚTNÉ ODKAZY: : kožené kabelky a peněženky jako originální dárky : kosmetika z konopí : kvalitní profesionální kosmetika pro kosmetické salony : zahradní sekačky ALKO pro sekání přírody : filmové studio Praha a filmová produkce pro svatební video