ČLÁNKY MASÁŽE KONTAKT OBCHODNÍ PODMÍNKY

Kakaové boby a nepražené kakao

Kakaové boby byly nazývány „Pokrmem bohů“, zcela po právu. Jsou totiž jednou z nejkomplexnějších potravin světa. Obsahují prospěšný mix minerálů, vitamínů a antioxidantů. Kakaové boby jsou báječným zdrojem energie! Pro milovníky hořké čokolády jsou skvělou „náhradou“ čokolády. Přírodní kakao má na lidský organismus stimulující a povzbuzující účinky. Často je spojováno s láskou pro své afrodisiakální působení. Je také skvělým antidepresivem, navozujícím dobrou náladu, uvolnění, pocity štěstí a spokojenosti. V nepražené podobě je právem řazeno mezi „superpotraviny“. Kvalitní a s láskou vyrobená čokoláda může také mít většinu zmíněných vlastností, když k tomu ještě přidáte krásně graficky zpracovaný obal, máte perfektní tip na originální dárek, jakým můžete potěšit každého. I sami sebe!

 

Pravá a ta nejzdravější čokoláda v původní podobě? Kakaové boby!

Kakaové boby jsou sušená semena plodů kakaovníku Theobroma cacao. Rostlina pochází zřejmě z Jižní Ameriky, kde rostla na úbočí And v povodí Amazonky a Orinoka. Surové kakao obsahuje široké spektrum minerálů, vitamínů a antioxidantů. Je zejména primárním zdrojem hořčíku a organické síry. A hořčík je považován za jeden z nejvíce nedostatkových minerálů v současné standardní stravě.

Podle vědeckých výzkumů jsou kakaové boby plodinou velmi bohatou na antioxidanty, obsahují přibližně 10% flavonoidních antioxidantů, což je 2x více než červené víno a 3x více než zelený čaj. Antioxidanty v syrovém kakau jsou vysoce stabilní a snadno vstřebatelné pro lidský organismus.

Látky, které byly pro tyto účinky zkoumány vědci, jsou mimo jiné anandamid, arginin, tryptofan, fenyletylamin a dopamin. Anandamid je endogenní kanabinoid přirozeně přítomný v lidském mozku, spojený s pocity blaženosti nebo uvolnění. Arginin je považován za přírodní viagru. Tryptofan je esenciální aminokyselina, která je prekurzorem serotoninu, významného neurotransmiteru ovlivňujícím mimo jiné nálady a pocity. Fenyletylamin tzv. hormon lásky a štěstí, je endogenní amfetamin syntetizovaný z aminokyseliny fenylalanin a je rovněž přítomen v kakau. V mozku vyvolává uvolnění dopaminu, dalšího neurotransmiteru, jež má vliv na nálady.

Kakao v sobě navíc skrývá MAO inhibitory (Monoamin Oxidase Inhibitory), ty zpomalují odbourávání anandamidu a dalších neurotrasmiterů, a tak umožňují delší trvání příjemné nálady. Zmiňované látky společně s hořčíkem a vitamíny řady B, které jsou důležité pro správnou funkci mozku, příznivě ovlivňují centrální nervový systém.

Díky všem těmto chemickým látkám v příznivém poměru jsou kakaové boby skutečným antidepresivem, navozujícím dobrou náladu, pocity štěstí a spokojenosti, včetně lehkých afrodisiakálních stavů. To vše bez vedlejších účinků! Což v případě syrového kakaa či raw čokolád platí v daleko větší míře než u běžné slazené čokolády z praženého kakaa.

My si myslíme a vycházíme z mnoha vlastních zkušeností, že tyto vysoce pozitivní účinky fungují i u opravdu kvalitních více procentních hořkých čokolád, byť jsou vyrobeny z kakaa praženého a přislazeny třtinovým cukrem.


 

Co s kakaovým bobem? Dá se normálně jíst? Nevylomím si zuby?

Nebojte, nevylomíte. Kakaové boby nejsou tak pevné jako kávové zrno, konzistencí spíše připomínají běžně konzumované ořechy. Kakaové boby můžete zakoupit nepražené, pražené, se slupkou i bez. Doporučujeme postupně vyzkoušet všechny varianty, obzvláště pokud jejich originální chuti a úžasným účinkům propadnete tak, jako se to stalo nám.

Máte-li boby se slupkou, stačí je v ruce rozemnout, tím se slupky zbaví. Můžeme je samozřejmě jíst i se slupkou, ale právě ta bývá na bobu to hořké a také jeho chuť zkyseluje. Beze slupky můžeme vychutnat více chuťových rovin bobu. Kvalita a chuť kakaových bobů se stejně jako u vína liší odrůdou, místem pěstování, dobou sklízení i kvalitou zacházení a zpracování. Rozdíly mohou být věru velké.

 

Odrůdy kakaovníku

Kakaové boby elitní kvality jsou boby odrůdy Criollo, na trhu zabírá tato odrůda pouze asi 5%. Je náročná na pěstování, ale nesmírně voňavá a kvalitní, pěstuje se např. ve Venezuele či Ekvádoru.

Odrůdu Forastero objevili Mayové. Je to silná odrůda, která zaujímá co do kvality až třetí místo, co do kvantity ale první (80% produkce). Jedná se o většinovou světovou produkci, na čokoládách ani nebývá označena, boby vykupují převážně v Africe nadnárodní společnosti.

Trinitario je další odrůda, kříženec Criolla a Forastera. Zabírá 15% na trhu a najdeme ji zejména v Indonésii, Indii, ale i ve střední a jižní Americe.

Zbytek světové produkce zaujímají lokální kvalitní odrůdy – známá je např. v Brazílii Cupuacu, Arriba z Ekvádoru (čokolády Original Beans) a další.

Mapa světa, rozdělena na pomyslný koláč produkce kakaových bobů, je rozložena takto:

41% Pobřeží slonoviny (v současné době nejtragičtější doklad o systému hospodaření nadnárodních překupníků kakaových bobů), dále 15% Ghana, 12% Indonésie, 6% Brazílie, 6% Nigérie, 5% Kamerun, 3% Malajsie.

Pokud máte čokoládu z jiné země, máte něco speciálního! Na vybraných čokoládách můžete najít označení „grand cru“, znamená, že kakao pochází přímo z jedné oblasti. Nebo „cuvéé“ – stejně jako u vína – namícháno ze 2-3 oblastí. Informace o odrůdě či původu kakaa je důležitá, pokud si hodláte čokolády opravdu „vychutnávat“.
RADOSTA - obchod pro radost                     Charkovská 333/5, 101 00 Praha 10 - Vršovice, telefon: +420 731 105 495, eMail: info@darkyrucnivyroby.cz
WebDesign grafické studio PEOPLEART : pronájem e-shopů - tvorba internetových obchodů na pronájem


Originální dárky ruční výroby nebo přírodní kosmetika potěší ženy, muže nebo děti

V Obchodě pro radost naleznete originální dárky pro vaše nejbližší, jako jsou Originální nástěnné hodiny, duchovní předměty, krasohledy turecké kalhoty - kalhoty orient, nebo etnické hudební nástroje - etno hudební nástroje Katerorie přírodní kosmetika nabízí éterické oleje, přírodní deodoranty, konopná kosmetika - kosmetika z konopí a konopné semínko, přírodní kosmetika přírodní potravinové doplňky, přírodní doplňky stravy, zdravé doplňky, zdravé potraviny, potraviny bez lepku, potraviny bez cukru, superfood, superfoods, super potraviny nebo sladkosti pro diabetiky, potraviny pro diabetiky.

Originální dárky ruční výroby a kvalitní přírodní kosmetika v našem eshopu i kamenném obchodě

ZPĚTNÉ ODKAZY: : kožené kabelky a peněženky jako originální dárky : kosmetika z konopí : kvalitní profesionální kosmetika pro kosmetické salony : zahradní sekačky ALKO pro sekání přírody : filmové studio Praha a filmová produkce pro svatební video